Яке значення скіпетра і держави - символів царської влади

Скіпетр і держава поряд з короною є уособленням влади царів, імператорів, королів. Скіпетр - своєрідний символ чоловічого начала, а держава - жіночого.
Царську владу неможливо уявити без її символічних атрибутів, таких як корона, держава і скіпетр. Ці регалії є загальноприйнятими - крім російських правителів, їх використовували і використовують королі та імператори всіх світових держав. Кожен з цих предметів має особливе значення і унікальну історію появи.

яблуко держави


Держава (від давньоруського слова «д'ржа» - влада) являє собою золоту кулю, покритий дорогоцінними каменями і увінчаний хрестом (в епоху християнства) або іншою символікою. Вона, перш за все, уособлює верховну владу монарха над країною. У Росії цей значущий предмет прийшов з Польщі за часів Лжедмитрія I і використовувався вперше на церемонії його вінчання на царство, носячи при цьому назва «яблуко держави».

Державу не дарма називали яблуком, вона нагадує фрукт не тільки своєю округлістю - цей плід є образом світу. Крім того, цей глибоко символічний предмет означає жіноче начало.

Своєю круглою формою держава так само, як і яблуко, уособлює земну кулю.


В образі держави є також і релігійний підтекст. Адже на деяких полотнах Христа зображували з нею, як Спасителя світу або Бога батька. Державне яблуко тут використовувалося в значенні - Царство Небесне. А через обряд миропомазання православному царю передаються повноваження Ісуса Христа - цар повинен привести своїх людей на останню битву з Антихристом і здобути перемогу над ним.

скіпетр


За переказами скіпетр був атрибутом богів Зевса і Гери (або Юпітера і Юнони в римській міфології). Існують дані, що фараони Стародавнього Єгипту також користувалися предметом схожим за значенням і зовнішнім виглядом зі скіпетром.

Пастушачий посох - прототип скіпетра, який став згодом знаком пастирської влади у служителів церкви. Європейські ж правителі вкоротили його, в результаті отримавши предмет, який відомий за середньовічними картинам і численних історичних нотаток. За формою він нагадує жезл, виготовлений із золота, срібла або інших дорогоцінних матеріалів і символізує чоловіче начало.

Часто західноєвропейські правителі мали другий жезл на додаток до основного, він виступав як символ верховного правосуддя.Скіпетр правосуддя був прикрашений «длань справедливості» - перстом, що вказує на обман.


При вінчанні на царство в 1584 році Федора Іоанновича, скіпетр став повноцінним ознакою самодержавної влади. А трохи менше століття тому його і державу стали зображати на гербі Росії.