Які симптоми теплового удару

Підступність теплового удару полягає в тому, що більшість відпочиваючих в південних широтах дбають лише про те, щоб захистити голову і відкриті ділянки тіла від впливу прямих сонячних променів, тобто вживають заходів щодо профілактики тільки одного сонячного удару. Тепловий удар може виникнути не тільки під впливом сонця, але і через неправильно підібраного одягу, перебування в незвичній для організму кліматичній зоні, роботи в гарячих цехах.

Вирушаючи на відпочинок, важливо пам'ятати, що з медичної точки зору сонячний удар вважається різновидом теплового удару. І якщо профілактика першого стану полягає в грамотній організації перебування під сонцем, то попередження і лікування теплового удару вимагає комплексних заходів, спрямованих на запобігання перегріву організму.


Симптоми теплового удару


Виникненню стану перегріву організму може сприяти безліч чинників: сільськогосподарські роботи на повністю відкритих сонцю ділянках; професійна діяльність в умовах високого температурного режиму; туристичні поїздки в країни,де переважає спека в поєднанні з високою вологістю повітря; занадто тісний, не пропускає повітря або не по сезону підібраний одяг; надлишкова фізична активність в сонячні дні.


Дуже важливо вміти вчасно розпізнати симптоми теплового удару, тому що порушення функцій терморегуляції організму може привести не тільки до виникнення серйозних патологій, але і до летального результату. Клінічні прояви теплового удару виражаються трьома ступенями тяжкості:



  1. При легкій формі з'являються головний біль, м'язова слабкість, може виникати запаморочення, що супроводжується нудотою. Також можуть бути присутні такі ознаки, як розширені зіниці, занадто сильний пульс, почервоніння шкіри обличчя і тіла.

  2. Середній ступінь тяжкості характеризується наростаючою головним болем і слабкістю; можливе виникнення блювоти; спостерігається порушення координації рухів, прискорене серцебиття і дихання. Температура тіла може перевищувати позначку 38-39 градусів.

  3. Важка форма теплового удару виражається в різкій зміні кольору шкіри: від яскраво-червоної до синюшно-блідою; спостерігається прискорене дихання з неправильним ритмом; можуть виникнути зорові і слухові галюцинації; підвищується потовиділення; можливе виникнення непритомності і судом.


Тепловий удар у дитини


Згідно з медичною статистикою, найбільша кількість випадків теплового удару спостерігається у дітей у віці до 6-7 років. Це пов'язано з тим, що система терморегуляції у дитини поки знаходиться в стадії розвитку і не завжди встигає правильно реагувати на складні кліматичні умови. У повних дітей вивільненню зайвої тепла може перешкоджати надлишок підшкірно-жирової клітковини.


Найчастіше причиною теплового удару у дитини є безграмотні дії батьків, що підбирають дуже теплу, тісний або зроблену з синтетичних матеріалів одяг. Також сприяти виникненню теплового удару може тривале перебування дитини в автомобілі, який стояв без руху в пробці або на парковці.


Симптомами теплового удару у дитини служать наступні ознаки:



  • поява задишки, прискорений пульс, нудота і блювота, волога шкіра; можуть спостерігатися носові кровотечі;

  • якщо причини перегріву не були усунені, то наступні стадії розвитку теплового удару характеризуються сильним підвищенням температури тіла, появою блювоти, переднепритомний стан, дезорієнтацією в просторі, вираженим небажанням рухатися і змінювати положення тіла;

  • ознаками важкої форми теплового удару є втрата свідомості, судоми, сплутаність мови, виникнення галюцинацій. Для цієї стадії характерна наявність дуже сухий і гарячий шкіри, частого, але слабкого пульсу, переривчастого дихання.


Лікування теплового удару


В першу чергу необхідно вжити термінових заходів, щоб усунути причини перегріву організму і забезпечити зниження температури тіла.


Для цього потерпілого переносять в тінисте місце або в приміщення з кондиціонером, укладають на спину і розстібають одяг для полегшення дихання. Якщо спостерігається нудота і блювота, то голову людину, яка постраждала від теплового удару, необхідно повернути набік або змінити положення його тіла таким чином, щоб уникнути попадання блювотних мас в дихальні шляхи.


На область чола, грудей, пахвових западин, литок і кистей рук поміщають прохолодні компреси. Компреси повинні бути тільки прохолодними, але не крижаними, тому що занадто різкий контраст температур може негативно позначитися на серцево-судинній системі.


Дуже важливо забезпечити не тільки зниження температури тіла, але і відновлення водного балансу: тіло потерпілого протирають вологою губкою і дають багато пити.Найкраще для лікувальних цілей підходить прохолодна чиста вода, столова мінеральна вода без газу, соковиті овочі та фрукти з великим вмістом клітковини. Якщо є така можливість, то в воду для пиття рекомендується додати невелику кількість солі, що сприяє швидкому відновленню водно-електролітного балансу.


У разі непритомного стану потерпілого укладають таким чином, щоб голова перебувала трохи нижче загального положення тіла, а ноги розташовувалися на невеликому підвищенні - для цього досить згорнути в валик одяг або підкласти наявні під рукою побутові предмети. На область скроневих западин накладають прохолодні компреси, до носа підносять ватний тампон, змочений нашатирним спиртом.


Необхідно завжди пам'ятати про те, що людині, потерпілому від теплового удару, можуть знадобитися серйозні реанімаційні заходи. Тому, надаючи йому першу медичну допомогу, варто подбати про виклик кваліфікованої бригади медиків.


Якщо тепловий удар у дитини супроводжується зупинкою дихання, а бригада швидкої допомоги ще перебуває в шляху, необхідно в терміновому порядку вжити таких заходів:



  • який лежить на спині дитині злегка закидають назад голову;

  • однією рукою дитині закривають ніс, інший - підтримують його підборіддя;

  • зробивши глибокий вдих, повітря плавно видихають в рот дитини, щільно обхопивши його губи. Ознакою правильно виконаного видиху служитиме підняття грудної клітини малюка.


Ці дії необхідно повторювати до тих пір, поки дитина не зможе дихати самостійно. Після надання необхідної допомоги і усунення причин теплового удару рекомендується кілька днів дотримуватися нестрогий постільний режим, необхідний для повного відновлення дитячого організму.