Які ознаки пошкодження меніска

Меніск - це хрящова прокладка, розташована в суглобі і виконує роль амортизатора і стабілізатора. У людини меніски є в декількох суглобах: скронево-нижньощелепного, грудинно-ключично, акромиально-ключичному і колінному.
У колінному суглобі є два меніска: медіальний (внутрішній) і латеральний (зовнішній), з'єднані поперечною зв'язкою в передній частині суглоба.

На частку розриву менісків припадає 75% всіх закритих ушкоджень колінних суглобів, особливо часто це трапляється зі спортсменами - футболістами, хокеїстами, лижниками. У разі нещасного випадку найчастіше пошкоджується латеральний меніск, менш рухливий медіальний страждає рідше.

Види і симптоми ушкоджень менісківРозрізняють повні та неповні, поздовжні і поперечні розриви менісків, а також роздроблені і лоскутообразние.

Пошкодження меніска має як гострий період, так і хронічний. У гострому періоді поставити точний діагноз досить складно, адже ця травма завжди поєднується з пошкодженням інших частин суглоба - зв'язкового апарату, жирового тіла, хряща, капсули.

Головна ознака розриву меніска - сильний біль в колінному суглобі, через яку потерпілий не може вільно згинати й розгинати ногу в області коліна, а також поява набряку.У ряді випадків спостерігається блокада суглоба - гомілку виявляється в фіксованому положенні. Можливий гемартроз - кровотеча в порожнину суглоба.

При застарілому ушкодженні меніска (в хронічному періоді) при фізичному навантаженні або навіть незручному русі може поновитися блокада колінного суглоба, больові відчуття. Поступово порушується хода, розвивається гіпотрофія м'язів. На тлі застарілого пошкодження меніска може розвинутися посттравматичний артроз.

Діагностика і лікуванняДіагностика пошкодження меніска починається з клінічного огляду та рентгенографічного обстеження. Самі меніски прозорі для рентгенівських променів і тому не видно на знімках, але рентген дозволяє виключити пошкодження кістки, має подібні симптоми.

Для дослідження внутрішньосуглобової структури, в тому числі і самих менісків застосовують магніто-резонансну і комп'ютерну томографію, а також УЗД.

Перше, що робить лікар при пошкодженні меніска - це знеболювання і пункція суглоба з метою видалення скопилася крові. Потім нога обездвіжівается за допомогою гіпсової пов'язки на 3-4 тижні, призначаються протизапальні препарати.Після зняття пов'язки застосовується фізіотерапія і лікувальна фізкультура.

Якщо після консервативного лікування хворий і раніше скаржиться на болі в суглобі, доводиться вдаватися до артроскопічний операції, виконуваної закрито. Артроскоп та інші хірургічні інструменти вводяться в порожнину суглоба через 2 проколу.