Рада 1: Як зробити домашні чіпси

Дорослі досить часто засуджують дітей, які просять купити чіпси. Це, звичайно, правильно. Але іноді обмеження викликає ще більші капризи. Чіпси переходять в розділ «заборонених плодів» - і недозволених, і бажаних одночасно. Добре, якщо батьки на 100% впевнені в слухняності сина чи доньки. (Треба зізнатися, частіше це наша доросла ілюзія.) В інших випадках дуже висока ймовірність, що ледь у дитини з'являться кишенькові гроші - він побіжить в магазин і накупить собі всього забороненого раніше. Втім, просунуті мами давно навчилися готувати домашні варіації і льодяників на паличках, і лимонадів, і морозива. При такому підході улюблені дітьми чіпси автоматично переходять в розряд корисних страв; необхідність в їх обмеженні відпадає сама собою.
Вам знадобиться
 • - Овочі;
 • - сіль, спеції;
 • - рослинна олія;
 • - паперовий рушник;
 • - овощечистка;
 • - ніж;
 • - дошка для нарізання;
 • - шинкування;
 • - фритюрниця;
 • - дегідратор (сушарка);
 • - шумівка;
 • - страва.
Інструкція
1
У магазині прискіпливо огляньте овочі, з яких збираєтеся приготувати домашні чіпси. Зовсім необов'язково їх робити тільки з картоплі.Ви не обмежені нічим, крім рамок фантазії. Важливо знати, що овочеві чіпси, приготовані на маслі, хрумтять. А сушені виходять трохи м'якшими, при надкусиваніі вони як би трохи пружинять. Вибираючи гарбуз, морква, буряк, ріпу, брукву, топінамбур, кореневої селера або пастернак, ви зробите солодкуваті чіпси, які чимось нагадуватимуть тонкі шматочки сухофруктів. Тоді як з болгарського перцю, цукіні, капусти кольрабі вийдуть трохи міцніше. Якщо є можливість купити продукцію класу органік чи вироблену в одному з приватних господарств, віддайте перевагу їй. У магазині намагайтеся вибирати овочі без слідів псування, але і без навмисного невластивого глянцю. Добре б їх попередньо перевірити на нітрати, але, на жаль, домашні прилади, начебто і призначені для цього, настільки примітивні, що не завжди показують реальну картину.
2
Визначтеся, яким чином будете робити чіпси. Це може бути традиційний спосіб - шинкування з подальшою обжаркой у фритюрі. Так часто готують домашні чіпси з картоплі або ріпчастої цибулі (останні дітям подобаються досить рідко, але довго вже займають лідируючі рядки в найпопулярніших «дорослих» снеках до пива). Або ж дегідратація, просто кажучи - сушка.Використовуючи такий метод, ви зберігаєте вітаміни і всі корисні речовини, а продукт, безумовно, залишається «живим» і максимально корисним. При цьому не треба використовувати рослинний жир, який несе зайві калорії і полінасичені жирні кислоти. Не кажучи вже про шкідливі молекулах канцерогенних речовин, часом виникають при довгому нагріванні фритюрного масла, якщо готуєте чіпси в «промисловому» обсязі.
3
Для традиційного способу візьміть коренеплоди картоплі, що мають рівну форму без значних виступів і западин. Ретельно очистіть від шкірки і чорних крапок - на чіпсах вони неприпустимі. Промийте в проточній воді, промокніть паперовим рушником, наріжте за допомогою щінковкі максимально тонкими скибочками, обсушити ще раз. Від того, наскільки ретельно ви зараз обсушити, залежить якість майбутніх домашніх чіпсів, а точніше їх головна характеристика - хрест. Якщо збираєтеся смажити у фритюрниці, підготуйте її до роботи згідно з інструкцією. Також необхідно підготувати ємність, куди будете складати готові снеки. Краще взяти блюдо великого діаметра і застелити паперовою серветкою, складеною в кілька шарів.Наше завдання - щоб серветка вбирала зайвий жир.
4
Використовуючи звичайну сковороду, ретельно промийте її за допомогою відповідної абразивної щітки і миючого речовини без запаху. Обполосніть і висушіть. Ніяких слідів попередньої смаження залишатися не повинно. Їх присутність - вірна ознака, що домашні чіпси почнуть практично відразу підгорати. Розжарите сковороду, налийте олію і дайте йому нагрітися до стадії легкого білого диму. Тільки тоді чіпси можна починати обсмажувати. Намагайтеся викладати їх в один шар і трохи мовби топити в рослинному маслі. Перевертати чіпси чи ні - залежить від кількості використовуваного жиру. В ідеалі його повинно бути достатньо, щоб чіпси смажилися рівномірно з двох сторін. Виймайте снеки за допомогою металевої шумівки, трохи стряхивайте, присолюємо і відразу вивантажуйте на паперову серветку, а в масло опускайте наступну партію картопляних скибочок. Точно також ви можете вчинити з будь-якими вуглеводної овочами, наприклад, з усіма коренеплодами і гарбузом.
5
Вирішивши робити чіпси за допомогою дегидратора, наріжте підготовлені овочі також максимально тонко.Трохи посоліть шматочки і залиште на 15-20 хв. За цей час на них виступлять краплі соку, який треба промокнути. За допомогою нехитрої операції ви скоротите час сушіння майже на годину. Розкладіть майбутні чіпси на сітчастих піддонах в один шар, намагаючись, щоб між овочевими скибочками залишалося місце для циркуляції теплого повітря. Встановіть температурний режим на 40-50 градусів і перші пару годин сушіть при такій, відносно невисокій температурі. Це треба для того, щоб текстура домашніх снеків не стала занадто жорсткою. Після закінчення рекомендованого часу температуру можна підвищити. І тільки у фінальній стадії сушки можна довести до 70-75 градусів. Важливо знімати чіпси з піддонів в стадії, коли вони висохли, але без праці згинаються навпіл.
6
При бажанні додайте чіпсів будь-який додатковий смак. Промисловість рясніє штучними ароматизаторами, що дозволяють красуватися на етикетках покупних чіпсів привабливим написів «зі сметаною», «з беконом», «з сиром» і т.п., але не прагнете наслідувати її приклад. Пам'ятайте головне - для чого саме вирішили освоїти приготування чіпсів будинку, а саме - знизити їх шкода.Тому віддайте перевагу натуральним речовинам, здатним внести різноманітність у ваші домашні снеки. Це можуть бути або спеції, або попередньо висушені і змолоти пряносмакових овочі, наприклад, часник, цибуля, хрін, або порошок з сухих грибів. У разі традиційного приготування вносити такі речовини краще, коли чіпси вже зняли з вогню. Готуючи в дегідратором - додавайте натуральні ароматизатори приблизно на половині сушки, тобто в середині температурного інтервалу.