Як зробити димар для твердопаливного котла

Для опалення приватних будинків у віддалених населених пунктах досить-таки часто використовуються твердопаливні котли. Димохід для такого обладнання при бажанні можна зібрати і своїми руками. Однак при монтажі такої відповідальної конструкції потрібно, звичайно ж, в точності дотримуватися всі належні нормативи і технології.

Від того, наскільки правильно буде спроектований і змонтований димохід, залежать не тільки ефективність роботи котла системи опалення і термін його служби, але і безпеку власників будинку. Помилки, вчинені при складанні такої конструкції, в подальшому легко можуть привести до задимлення приміщень житлового будинку або навіть до пожежі.

Проектування димаря твердопаливного котла: загальні правила і нормативи

Збирають конструкції цього типу своїми руками насамперед з урахуванням вимог, передбачених СНіП 2.04.05-91У. Згідно з цим документом:

 • перетин монтируемого в будинку димаря має в точності відповідати значенням, вказаним виробником в інструкції до працюючого на твердому паливі котла;
 • для твердопаливних котлів опалювальних систем приватних будинків повинні передбачатися димовідвідні конструкції з числом колін, що не перевищує трьох;
 • максимально допустима довжина горизонтальних ділянок конструкції відвідної труби - 1 м;
 • діаметр труб в районі коліна не повинен бути менше перетину вихідного патрубка котла.

Також при монтажі димоходу слід обов'язково передбачити можливість очищення відвідного каналу.

розрахунок висоти

Цей параметр обчислюється також з урахуванням нормативів, передбачених СНіП. При проектуванні димоходу беруть до уваги те, що:

 • над плоскою покрівлею димова труба не повинна підніматися менш ніж на 1.2 м;
 • димохід, що виходить назовні на відстані менше 1,5 м від коника даху, повинен підніматися над скатом мінімум на 0.5 м;
 • трубу, розташовану в 1.5-3 м від коника, піднімають до лінії рівня останнього.

Якщо димохід розташовується більш ніж в 3 м від коника, його висоту розраховують так:

 • від коника до горизонту проводять лінію під кутом 10 °;
 • проектують трубу так, щоб її висота перебувала на рівні цієї позначки або вище.

У будь-якому випадку слід мати на увазі те, що хороша тяга може забезпечуватися тільки димоходом висотою не менше 5 м.

Які матеріали можуть використовуватися для монтажу

Монтуватися димоходи для твердопаливних котлів своїми руками можуть з:

 • стали, звичайної або нержавіючої;
 • кераміки;
 • цегли.

До плюсів димоходів першого різновиду відносять перш за все те, що їх монтаж обходиться власникам заміської нерухомості зазвичай не надто дорого. Однак і служать в подальшому такі конструкції найчастіше не дуже довго. Під впливом підвищеної вологості і через часті перепади температур такі труби швидко починають іржавіти і виходять з ладу.

Сьогодні все більш популярними у господарів заміських будинків стають виготовлені з нержавіючої сталі сендвіч-димоходи. До переваг таких конструкцій відносять перш за все те, що в них ніколи не утворюється занадто багато конденсату і сажі. Складаються такі димоходи з двох труб, вкладених один в одного, і теплоізоляційного прошарку між ними.

Температурний режим в дров'яних котлах може досягати дуже високих меж - від 100 ° до 350 °. Тому димоходи для такого обладнання часто збирають і з жароміцних керамічних труб. Такі конструкції досить складні в монтажі і обходяться власникам заміських будинків зазвичай досить-таки дорого. Однак і служити керамічні труби, що відводять можуть десятиліттями.

Дуже високі температури здатні витримувати і цегляні димоходи.Але такі конструкції відрізняються дуже великою вагою і також досить складні в зведенні. Встановлюватися димоходи цього типу можуть і для звичайних покупних твердопаливних агрегатів. Але частіше їх все ж монтують при облаштуванні працюють на дровах саморобних цегляних нагрівальних котлів.

Основні способи і правила монтажу металевих конструкцій

Згідно з нормативами СНіП, для твердопаливних котлів належить використовувати димоходи, виготовлені зі сталі товщиною не менше 0.5 мм. Встановлюватися конструкції цього типу можуть за двома технологіями:

 • з виведенням на дах;
 • з виведенням на фасад будівлі.

Виробляти установку сталевого димаря своїми руками покладається виключно від низу до верху. Всі стики між трубами в таких конструкціях в обов'язковому порядку повинні герметизувати.

Відводяться гази в димоходах твердопаливних котлів можуть мати значну температуру. Тому прокладати такі труби покладається подалі від різного роду горючих матеріалів. У будь-якому випадку нагрівати димохід розташовані поруч з ним не дуже вогнестійкі конструкції повинен не більше ніж на 50 °.

Монтаж з виведенням на дах

Збирають сталеві димоходи для твердопаливних котлів, використовуючи методику «по конденсату». Виглядає процес монтажу подібних конструкцій приблизно наступним чином:

 1. На вивідному патрубку котла фіксують перший відрізок труби. Виконують цю процедуру з використанням термостійкого якісного герметика, розрахованого на експлуатацію при температурі не менше 1500 °.
 2. Нарощують коліно, рухаючись вгору до стелі, промащуючи стики герметиком і додатково скріплюючи їх хомутами. В котельні димохід фіксують на стінах з використанням кронштейнів. Згідно з нормативами, розташовувати такі кріплення на протязі труби належить з кроком не більше 2 м.
 3. У пирозі перекриття вирізують отвір, діаметр якого повинен бути мінімум на 70 мм більше перетину димоходу. Пропускають через стелю трубу. При цьому використовують спеціальну конструкцію - теплоізольований пропускної стакан.
 4. Кріплять трійник для відведення конденсату. Місце стикування скріплюють хомутом і додатково промащують герметиком.
 5. З використанням пропускного склянки виводять димохід на дах. Місце виходу труби гідроізолюють з використанням бітуму і руберойду.
 6. На заключному етапі на димоході монтують іскрогасник-грибок і захисний оголовок.

Особливості монтажу з виводом на фасад

В цьому випадку складання димоходу своїми руками здійснюється приблизно за тією ж методикою, що і при виведенні труби на дах. Однак при такому способі монтажу розташований на вулиці зовнішній ділянку труби зазвичай має значну довжину. Через сильні перепади температур в такому димоході в подальшому може утворюватися дуже багато конденсату.

Щоб такого не відбувалося, трубу при монтажі з висновком на фасад зазвичай утеплюють. Виконують цю процедуру приблизно наступним чином:

 • обмотують зібраний залізний димар фольгованої базальтової ватою шаром назовні;
 • закріплюють теплоізоляційний матеріал на димоході за допомогою обмотки сталевим дротом.

При такому способі утеплення для надійності поверх утеплювача на димохід можна надіти кожух зі сталевої труби більшого діаметру, виготовлений з тонкої сталі. В цьому випадку димовідвідна конструкція в подальшому прослужить набагато довше.

Особливості монтажу сендвіч-труб

Димарі цього різновиду також збираються методом «по конденсату». Проводиться монтаж в даному випадку приблизно наступним чином:

 • внутрішні труби випускаються на 15 см назовні і стикуються один з одним;
 • з'єднуються зовнішні труби;
 • стик посилюється методом установки хомута;
 • місце з'єднання труб додатково герметизується жаростійким герметиком.

Установка керамічного димаря

Конструкції цього типу відрізняються значною вагою. Тому монтуються вони на міцній основі. Збирають такі димоходи також методом труба в трубу. Виглядає процедура монтажу конструкцій цього типу так:

 • на залитий заздалегідь фундамент укладається гідроізоляція;
 • на руберойд укладається шар цементного розчину;
 • встановлюються ємності для збору конденсату;
 • встановлюється і фіксується керамзитобетону оболонка;
 • з використанням герметика монтується перший відрізок труби;
 • на відрізок надаватися базальтова вата:
 • монтується наступний керамзитобетонний блок.

Далі роботу продовжують за тим же принципом, збираючи димохід необхідної висоти. Для стійкості всередину керамзитобетонних блоків по кутах вставляють довгі арматурні стержні. Висновок таких димоходів на дах допускається здійснювати за допомогою труб з нержавіючої сталі.

Зведення цегляного димоходу

Такі конструкції також будують на бетонному фундаменті. Перший ряд цегляного димоходу викладають суціль. Далі навішують шнури-орієнтири по кутах майбутньої труби, що дозволяє зібрати максимально рівну конструкцію. Потім виконують кладку самої труби звичайним чином з перев'язкою і розшивкою швів.

Для того щоб максимально убезпечити будинок від пожеж, цегляні димоходи, що зводяться для твердопаливних котлів, фахівці рекомендують обов'язково гільзованний. Проводиться така процедура шляхом установки всередину викладеної з цегли труби ще й металевої круглого, квадратного або прямокутного перерізу.