Як зробити димар для лазні своїми руками

Димохід банної печі виконує відразу кілька функцій - виводить продукти горіння, забезпечує тягу в топці і необхідний рівень її тепловіддачі. Про те, як зробити димохід для лазні своїми руками повинен знати кожен господар.

Піч для лазні, як і її димохід, кардинально відрізняються від звичайної печі, використовуваної для обігріву будинку. Паливо в ній горить більш інтенсивно, виділяється більша кількість чадного газу, сажі і тепла. І якщо димохід сформований неправильно, не відповідає нормам безпеки, користуватися такою лазнею не можна, навіть коли будівництво лазні, установка печі в ній виконувалися професіоналами. Господар просто зобов'язаний знати, як зробити димохід для банної печі своїми руками, як він функціонує, правила його чистки та експлуатації. Справа в тому, що в будь-який момент може виникнути необхідність в заміні всієї конструкції або її окремих елементів, чищенні, щоб відновити тягу печі.

Особливості банного димоходу

Лазні «по-чорному» вже давно канули в минуле. Сучасна лазня - це комфорт, здоров'я, безпеку. Вона складається, як правило, з декількох приміщень, що виконують певне призначення - передбанник, МИЙНА, парна. Але основою лазні, як і раніше, залишається піч і її димохід.

Конструкція банного димоходу повинна бути гранично простий, з мінімальною кількістю «колін». Тільки в цьому випадку можна забезпечити його абсолютну безпеку і максимальну функціональність. Димохід для банної печі, зроблений своїми руками або із залученням професіоналів, повинен відповідати наступним вимогам:

 • всі кріплення і місця з'єднання елементів герметичні,
 • наявність можливості регулювання сили тяги і інтенсивності нагріву,
 • забезпечення можливості відведення конденсату,
 • наявність вентиляційних каналів,
 • вільний доступ до всіх елементів для їх регулярного чищення.

Деталі банного димоходу, які стикаються з стельовим або покрівельним перекриттям, повинні бути обгорнуті протипожежним матеріалом, що виключає нагрівання і займання матеріалів. Для цього можуть бути використані фольговані мати, базальтова вата або будь-які інші ізоляційні матеріали з високими антипожежні властивостями.

Види банних димоходів

Перш ніж зважитися на виконання робіт зі створення банного димоходу своїми руками, необхідно ретельно вивчити всі типи таких конструкцій, особливості та принцип монтажу кожного з них. Димохід для лазні може бути

 • корінним,
 • насадним,
 • внутрішнім,
 • зовнішнім.

Корінний димохід для лазні - це окремостояча конструкція, поєднана з топкою патрубком. Він може використовуватися для виведення продуктів горіння з декількох печей, але з формуванням окремих каналів для кожної з них.

Насадний димохід для банної печі - це труба, встановлена ​​на патрубок топки. Канал виводиться за межі будівлі через стіну або стелю і дах. І саме такий тип димоходу найчастіше створюється в російських лазнях.

Зовнішні димоходи для лазні виводяться відразу ж у місця з'єднання з топкою назовні, кріпляться до стіни кронштейнами. Але такий димар стає причиною низької тепло-производности банної печі, і може експлуатуватися тільки в літній період або в місцевості, де клімат менш суворий.

Внутрішнім можна назвати і корінний, і насадной димохід для лазні. Зробити своїми руками їх нескладно. Головне - правильно розрахувати розміри конструкції і зібрати її за спеціальною технологією.

Правила розрахунку димоходу для лазні

Для того щоб правильно зробити димар для лазні своїми руками, потрібно створити його проект, прорахувати довжину і діаметр труб.Ці параметри визначають по типу печі і її потужності, виду палива, на якому вона буде експлуатуватися.

Довжина димоходу буде залежати від його типу і способу виведення за межі приміщення. А ось діаметр каналів повинен відповідати правилам безпеки і потужності печі. Протипожежна безпека передбачає застосування труб або цегляних кладок з діаметром каналу від 140 до 270 мм. Перетин вихідного отвору банної печі (патрубка) завжди менше перетину труби димоходу.

Величезне значення в безпеці лазні в цілому має висота труби по відношенню до висоти будови і покрівлі. Вона повинна бути вище «коника» даху, як мінімум, на 50 см. Це дозволить уникнути загоряння будівлі від іскор, які іноді вилітають з труби разом з продуктами згорання палива під впливом тяги.

Тим, у кого немає досвіду в плані розрахунку конструкції димоходу, краще звернутися за допомогою до професійних пічника. Онлайн-калькулятори на будівельних сайтах працюють за принципом стандартизації подібних будівель і можуть видати неточні параметри.

Матеріали і інструменти для створення банного димоходу своїми руками

Перелік матеріалів та інструментів для монтажу банного димоходу своїми руками залежить від його типу та особливостей будови. У обов'язковий список входять:

 • проект (схема) конструкції,
 • цегла або труби, оголовок-зонд,
 • ємність для збору конденсату і патрубки для її сполуки,
 • жаростійкі ізоляційні матеріали,
 • гідроізоляція для захисту місць з'єднання з покрівлею,
 • кронштейни, хомути, цвяхи, дюбелі, шурупи,
 • перехідники, якщо конструкція вимагає їх наявності,
 • суміш для цегляної кладки, якщо обраний цей матеріал,
 • молоток звичайний і гумовий,
 • шуруповерт і будівельний рівень.

Важливо правильно вибрати матеріал для формування димоходу в лазні. Це може бути цегла, сталеві або керамічні труби. Щоб викласти цегляний димохід в бані, необхідно мати базові знання в області його правильного розрахунку і створення. Переваги матеріалу перед іншими очевидні - він добре тримає тепло, служить довго. Але є у нього і мінуси - необхідність установки дверцят для здійснення чистки.

Димарі для банної печі з труб - оптимальний варіант. Сталеві труби - більш бюджетний варіант, необхідність їх чищення виникає рідко.Але такий димар потребує теплоізоляції. Керамічні шамотні труби коштують дорожче, ніж сталеві, але і служать довше. Єдиний мінус у тому, що вони можуть ламатися при монтажі, якщо їх впустити або вдарити.

Покрокова інструкція створення димоходу в лазні

Найпростіше зробити своїми руками вертикальний прямостоящий насадной димохід в бані з труб. Роботи потрібно виконувати поетапно, з дотриманням технології монтажу подібних конструкцій:

 • установка топки з патрубком на підготовлену основу,
 • створення вихідних отворів для димоходу в стелі і покрівлі,
 • обробка отворів тепло- і гідроізоляційними матеріалами,
 • збірка труби і її установка на патрубок печі, закріплення хомута в місці з'єднання,
 • установка оголовка-зонда і герметизація вихідних отворів.

Якщо передбачається наявність ємності для збирання конденсату в схемі димоходу, то його монтують на етапі складання системи виведення продуктів горіння, тобто до того, як труба буде встановлена ​​і закріплена хомутом на патрубку топки. Ємність повинна герметично з'єднуватися з вивідним патрубком, але легко зніматися при необхідності.

Є кілька професійних хитрощів, якими користуються пічники при установці труб банного димоходу. Якщо покрівля будівлі дуже висока, то димар формують з двох відрізків труб, поєднуючи їх з допомогою герметиків і хомутів. При цьому верхня труба повинна мати перетин ширше на 2-4 мм. Таку конструкцію набагато простіше встановлювати, і можна виконати всі роботи по монтажу димаря самостійно, без сторонньої допомоги.

Правила експлуатації банного димоходу

Димохід в лазні, зроблений своїми руками або фахівцями, вимагає дотримання правил експлуатації і обслуговування. Важливо розуміти, що від цього залежить безпека лазні в цілому. Вимоги до експлуатації такої конструкції містять такі правила:

 • необхідно перевіряти цілісність конструкції перед тим, як растоплять піч,
 • можна використовувати тільки ті види палива, для яких призначена топка,
 • не можна допускати перегріву топки і димаря,
 • при розпалюванні піч не завантажується повністю - розпалює невелику кількість палива,
 • заповнювати топку дровами можна лише після того, як перевірена інтенсивність тяги,
 • поруч з димарем не повинно бути легкозаймистих предметів і складів,
 • кожні півроку активної експлуатації лазні димохід прочищають.

Якщо при розпалюванні банної печі в димоході відсутня тяга, вогонь негайно гасять, але ні в якому разі не водою, а приміщення провітрюють не менше 2-х годин. Наступну спробу розтопити піч у лазні роблять тільки після того, як усунена причина відсутності тяги - видалені засмічення або інші перешкоди.

Якщо димохід в бані зібраний із сталевих труб, вони не повинні бути пофарбовані. Важливо розуміти різницю між звичайними печами, які можна фарбувати, і печами в лазні, які топляться інтенсивніше. Будь-яка фарба буде вигоряти, виділяючи в атмосферу шкідливі речовини.

Як чистити димохід в бані

Як чистити димохід в бані своїми руками - це питання рано чи пізно постає перед господарем. Для видалення нальоту з сажі всередині труби або каналу з цегли можна використовувати народні методи, спеціальні хімічні склади, але фахівці рекомендують застосовувати щітку, яку цілком під силу зробити самостійно. Все, що для цього потрібно:

 • мітла круглої форми з пружною синтетичної щетиною,
 • трос зі сталі довжиною, що дорівнює довжині димоходу,
 • одна шпилька товщиною не менше 8 мм і шайба відповідного діаметру,
 • кілька металевих хомутів.

Якщо щетина мітли не кругла, можна сформувати з неї кулю своїми руками. Замість живця на підставі мітли кріпиться трос за допомогою шпильки і шайби. У підсумку виходить йорж на тросі, яким зручно чистити димохід банної печі. З його допомогою легко видаляється шар сажі з внутрішніх стінок труби або цегельного каналу. Вводиться йорж через верхній отвір димоходу. Топку печі і двері лазні під час чищення краще відкрити.