Як зробити дачний туалет своїми руками

Що обов'язково повинно бути на дачній ділянці? Звичайно ж, туалет. Зробити своїми руками його досить просто, є вибрати конструкцію без вишукувань. Але більшість дачників хочуть, щоб і ця будова служило прикрасою ділянки, було і функціональним, і комфортним.

Дачний туалет обов'язково потрібно побудувати на ділянці, так як він стає затребуваним в першу чергу. Однак цей нюанс не говорить про те, що його можна зробити своїми руками, без попередніх розрахунків, проектування і ретельного вибору місця розташування, матеріалів. Навіть до зведення другорядних будівель на дачній ділянці необхідно підходити відповідально і не поспішати. Важливо розуміти, що саме вони забезпечують комфорт при користуванні дачею. Можна купити туалет, але гарантій того, що він буде зручним не зможе дати жоден виробник. Краще побудувати його своїми руками.

Особливості дачного туалету

Дачний туалет вже давно перестав бути примітивним «відхожих місцем». Власники ділянок влаштовують негласні змагання, і вибудовують оригінальні туалети. На жаль, не завжди вони відповідають санітарним і гігієнічним вимогам,незвичайна конструкція негативно позначається на експлуатаційних характеристиках, і, в результаті, туалетом просто неможливо користуватися. Перш ніж приступити до будівництва дачного туалету своїми руками, необхідно вивчити основні його особливості та базові вимоги до подібної споруди:

 • місце установки повинне відповідати санепідеміологічними вимогам,
 • доступ до вигрібній ямі - вільним, для її безперешкодної очищення,
 • будова не має створювати дискомфорту сусідам.

Тип конструкції корпусу дачного туалету має значення тільки в естетичному плані і в плані відповідності загальному стилю ділянки, а ось внутрішнє наповнення повинно бути продумано детально. Особливе значення має вибір унітазу для дачного туалету - подіум, постамент або трон. Продумати потрібно не тільки те, наскільки він буде комфортним, але і те, як він встановлюється. Тільки зіставивши всі дані унітазу з конструктивними даними самої будови, побажаннями тих, хто буде ним користуватися, можна вибрати його оптимальний варіант.

Правила облаштування вигрібної ями для дачного туалету

Головний елемент дачного туалету - вигрібна яма.Той, хто вирішив звести таку споруду на своїй ділянці своїми руками, повинен розуміти, що це не просто поглиблення в грунті. Вигрібна яма може бути

 • простий,
 • герметичній,
 • септичній,
 • з локальної каналізацією.

Прості вигрібні ями дачних туалетів - це поглиблення в грунті з земляним дном і природною фільтрацією стоків. Вони можуть розташовуватися на певній відстані від інших об'єктів - в 25 м від колодязів або житлових будівель, в 8 м від душових кабін, в 4 метрах від сараїв, де утримуються тварини.

Герметичні вигрібні ями споруджуються з бетонних кілець, цегли або каменю, рідше - з пластикових ємностей великого обсягу. Відкачування нечистот здійснюється через горловину ями, що не завжди зручно і гігієнічно.

Септическая вигрібна яма дачного туалету є найбільш раціональною конструкцією. Вона оснащуються очисними системами і дренажними шарами з природних матеріалів, то є необхідність у її чищення відпадає. Мінус полягає в тому, що система енергозалежна - потрібно забезпечити примусову подачу повітря в яму, причому досить інтенсивну.

Вигрібні ями локального типу - це дорогий варіант.Основні витрати потрібні для забезпечення абсолютної герметичності, нанесення антисептичний шару на ємність для збору фекалій і отвір для їх відкачування.

Розрахунок конструкції дачного туалету

Проект цієї будови створюється за всіма правилами - в масштабі, з промальовуванням всіх деталей споруди, точним розрахунком їх параметрів. Фахівці не рекомендують тим, хто вирішив будувати дачний туалет своїми руками, купувати матеріали або сантехніку для нього заздалегідь, до того, як виконані розрахунки і створений проект.

Перший етап проектування - прив'язка місця розташування туалету до плану або схеми ділянки з урахуванням гігієнічних вимог. Далі необхідно обміркувати конструкцію і тип вигрібної ями, її розміри і глибину.

Якщо дачний туалет буде знаходитися біля паркану або серед дерев, то обов'язково визначається його оптимальна висота. Важливо розуміти, що в плодовому саду або серед ягідних кущів встановлювати дачний туалет не можна. Крім цього, важливо врахувати, що періодично вигрібна яма буде очищатися - доступ до туалету повинен бути вільним.

Далі розраховується розмір самого туалету, з урахуванням типу унітазу.Приміщення не повинно бути маленьким, повинна бути забезпечена вентиляція, встановлені допоміжні конструкції. В туалеті необхідно передбачити місце для зберігання засобів гігієни і, по можливості, раковини або простого умивальника.

Вибір місця розташування для дачного туалету

Дачний туалет часто стає причиною розбрату між сусідами. Тобто, вибирати його місце розташування потрібно дуже уважно, з урахуванням вимог гігієни. Причому важливо враховувати не тільки те, наскільки будова віддалене від сусідського паркану, але і що саме розташоване за цим парканом. Якщо сусіди адекватні і готові до діалогу, то можна домовитися про найпростіший вирішенні - розміщенні туалетів поруч.

Місцезнаходження дачних туалетів регламентується визначеної статтею законодавства РФ, яка визначає основні вимоги та параметри, і навіть передбачає вид покарання для тих, хто нею нехтує:

 • туалет не повинен завдавати шкоди здоров'ю, бути джерелом зараження грунту,
 • тип конструкції вигрібної ями необхідно узгодити з місцевими органами Росспоживнагляду,
 • в деяких кліматичних зонах заборонено будівництво певного виду вигрібних ям,
 • поруч з будовою не повинно бути зон відпочинку, дитячих майданчиків і житлових будівель,
 • глибина вигрібної ями регулюється глибиною пролягання грунтових вод.

Кримінальної відповідальності за неправильне розміщення дачного туалету, звичайно ж, не передбачено, але штрафні санкції можуть завдати істотної шкоди сімейному бюджету - виплати від 3 000 рублів і вище, необхідність перенесення дачного туалету, причому в обумовлені судом терміни.

Матеріали для дачного туалету

Вибір матеріалів для будівництва дачного туалету своїми руками залежить від смаку господаря і особливостей експлуатації будівлі, кліматичної зони, в якій розташована ділянка. Якщо туалет буде експлуатуватися тільки в теплу пору року, передбачається його демонтаж і перенесення через якийсь час, то можна не зводити капітальну споруду. У таких випадках будують каркас, обшивають його профнастилом (профнастил) або сайдингом. Але якщо будується капітальний дачний туалет, який буде служити довгі роки, то використовують

 • дерево,
 • камінь,
 • цегла.

Дерево - найпоширеніший матеріал для будівництва дачного туалету своїми руками. Можна зводити легкі конструкції з дерев'яного каркаса, обшитого дошками, або капітальні - з бруса.Фахівці рекомендують використовувати хвойні породи, стійкі до високої вологості, що не вбирають запахи.

Більш довговічними є дачні туалети з каменю або цегли. Але вони мають бути оснащені потужною системою вентиляції, з примусовою подачею повітря. Вигрібні ями таких споруд необхідно своєчасно очищати і обробляти антисептиками. У зимовий період користуватися спорудою некомфортно, так як матеріали холодні. Можна провести в такий туалет гілку від опалення будинку, якщо на дачі зимою передбачається жити.

Етапи будівництва дачного туалету своїми руками

Дачний туалет будується в кілька етапів, причому кожен з них вимагає дотримання певних норм. Етапи повинні бути продумані, потрібно підготувати все необхідне, щоб будівництво не затягнулося надовго - основні та оздоблювальні матеріали, інструменти, комплектуючі. Роботи діляться на кілька кроків:

 • розрахунок розмірів конструкції і проектування,
 • закупівля матеріалів та їх доставка,
 • риття котловану і зміцнення його стінок,
 • облаштування вигрібної ями і її герметизація,
 • збірка будиночка дачного туалету і його установка,
 • формування покрівлі і монтаж вентиляції,
 • оздоблювальні роботи.

Якщо у того, хто збирається будувати дачний туалет своїми руками, немає належного досвіду і знань, то розрахунок конструкції і етап її проектування краще довірити фахівцеві, а решта роботи виконати самостійно.

У разі якщо вибір припав на цегляну або кам'яну конструкцію, то при розрахунках її розмірів потрібно врахувати характеристики грунту і рівень пролягання грунтових вод, так як туалет вийде досить важким.

Котлован для вигрібної ями можна вирити своїми руками або за допомогою спецтехніки, якщо дозволяє місце розташування споруди. Крім цього, рекомендується і зміцнення стінок покласти на професіоналів, щоб яма не осипалося після декількох років експлуатації туалету.

Оздоблення дачного туалету

Дачний туалет потребує і в зовнішній, і у внутрішній обробці. Це дозволить значно збільшити термін його служби. Дерев'яні будови краще не фарбувати і не обшивати, а покривати захисними складами. Підійде оліфа і спеціальні лаки для дерева, призначені для зовнішніх робіт.

Оздоблення дачних туалетів з цегли або каменю полягає в захисті межізразцових швів від вологи і ультрафіолету. Крім цього, кам'яні або цегляні кладки можна обштукатурити.До складу штукатурної суміші повинні входити протигрибкові компоненти, речовини, що перешкоджають проникненню вологи в структуру покриття.

Важливо розуміти, що матеріали, призначені для внутрішніх оздоблювальних робіт в житлових приміщеннях, не підійдуть для обробки дачного туалету - вони не здатні забезпечити захист конструкції і не витримують різких температурних перепадів.